Szydełkujemy (5): Skróty, symbole, opisy, schematy

Opublikowane w Jak zrobić, Kursy, Szydełkowanie przez dnia 15 marca 2013 6 komentarzy

Obowiązki, powinności i konieczności moje powszednie szarpią mnie na wszystkie strony i wypełniają szczelnie każdy dzień od rana po sam wieczór. Ale skoro udało się wcisnąć pomiędzy nie motek nici, szydełko, kilka uważnych spojrzeń szklanego oka, a na dodatek komputer z klawiaturą, oznacza to nieomylnie, że nadarza się okazja przeprowadzenia kolejnej wirtualnej lekcji szydełkowej.

Prosty motyw i ozdobne wykończenie

Prosty motyw i ozdobne wykończenie

Wszędzie tam, gdzie publikowane są wzory szydełkowe, czyli np. w poświęconych dzierganiu książkach, czasopismach, na stronach internetowych itp., przedstawia się je zazwyczaj na dwa sposoby: za pomocą opisu i/lub schematu graficznego. Opisy, złożone ze skrótów nazw oczek oraz wykonywanych czynności, ewentualnie opatrzone rysunkami, lub fotografiami gotowej pracy, można znaleźć głównie w starszych publikacjach. Obecnie wzory rozrysowywane są w postaci schematów, składających się z graficznych symboli poszczególnych oczek i ich kombinacji. Niektóre źródła podają, że takie ułatwienie wprowadzili Japończycy, znani z wielkiej pasji szydełkowania. Nawet jeśli nie oni są autorami tego zbawiennego pomysłu, z pewnością bardzo go rozpowszechnili.

Koronka filetowa z motywem róży

Na poniższych tablicach zestawiłam obok siebie symbole, skróty i pełne nazwy podstawowych oczek oraz ich najczęściej używanych kombinacji. Sposób wykonywania niektórych z nich pokazywałam Wam i tłumaczyłam już w poprzednich lekcjach (możecie do nich zajrzeć klikając w wybrane linki na końcu wpisu). Z pozostałymi będę Was sukcesywnie zapoznawać w kolejnych częściach mojego szydełkowego kursu.

Wszystko wydaje się proste, gdy mamy do czynienia z opisem lub wyjaśnieniami do schematu, rozpisanymi w ojczystym języku. Ale jak sobie poradzić, gdy ulegniemy pokusie wykorzystania jakiegoś mniej lub bardziej skomplikowanego wzoru o zagranicznej proweniencji? Na nasze szczęście w Internecie można znaleźć różne szydełkarskie mini-słowniczki. Dotyczą one głównie języka angielskiego. Ale zdarzają się również tłumaczenia z języka francuskiego, niemieckiego, włoskiego lub nawet hiszpańskiego. Dla ułatwienia zebrałam garść prowadzących do nich linków:

                     http://wiolett.blogspot.com

                     http://dzianinagazeli.blogspot.com

                    http://www.passion-crochet.com

Spróbujmy więc nowo zdobytą wiedzę teoretyczną wykorzystać w praktyce. W poprzedniej lekcji pokazałam Wam sposób wykonania prostej filetowej serwetki ozdobionej motywem róży. Jednak ten skromny wzór aż prosi się o jakieś efektowne wykończenie. Do jego wykonania proponuję schemat zaczerpnięty z książki pt.: Lubię tworzyćSzydełkowanie: obrusy, serwety, serwetki.* Tak na marginesie wspomnę tylko, że to właśnie od tej lektury zaczęłam swoją koronkarską edukację.

Wykończenie serwetki – schemat *

Boczne krawędzie szydełkowej siatki filetowej zazwyczaj nie wychodzą idealnie równe, zwłaszcza osobom początkującym. Ale nie należy się tym zrażać. Ćwiczenie czyni mistrza, a póki co drobnym mankamentom można łatwo zaradzić. W przypadku tej serwetki proponuję, dokładnie trzymając się powyższego schematu wykończenia, obrzucić ją pojedynczym okrążeniem, złożonym z pustych kratek. Wtedy nareszcie wszystkie krawędzie nabiorą jednakowej, równej linii.

Okrążenie nr 1: puste kratki

Okrążenie nr 2 i 3: podwójne słupki i łuki z oczek łańcuszka

Dalej dziergamy zgodnie z kolejnymi oznaczeniami na schemacie. By uatrakcyjnić wykończenie naszej serwetki, w ostatnim okrążeniu możemy, zamiast wykonania zwykłych pikotków, wdziergać drobne koraliki. Najlepsze moim zdaniem będą szklane. Metalowe i drewniane paciorki mogłyby nie przetrwać kontaktu z wodą podczas prania, zaś plastikowym z pewnością zaszkodzi rozgrzane żelazko.

Okrążenie nr 4: podwójne słupki i koraliki

Nawlekanie koralika

Nawlekanie koralika

Aby zamontować koralik w naszej robótce, zdejmujemy pętelkę z szydełka, przekładamy haczyk przez dziurkę w koraliku i przeciągamy pętelkę nitki. Jeśli szydełko jest za grube i nie mieści się w otworze koralika, należy użyć szydełka o jeden lub dwa numery cieńszego. Następnie nawlekamy przeciągniętą pętelkę z powrotem na szydełko i już normalnie kontynuujemy pracę.

Klasyczna wersja z pikotkami

Klasyczna wersja z pikotkami

Serwetka zrobiona, ale to wcale nie oznacza, że już można udekorować nią komodę, półkę, czy stolik. Potrzebuje jeszcze kilku zabiegów upiększających i utrwalających jej urok. I temu właśnie tematowi mam zamiar poświęcić następną część szydełkowego kursu.

Aby przypomnieć sobie pozostałe lekcje zajrzyj tutaj:

Szydełkujemy (1): Odrobina teorii

Szydełkujemy (2): Nici, włóczki, szydełka i inne

Szydełkujemy (3): Pierwsze oczka

Szydełkujemy (4): Koronka filetowa

Szydełkujemy (6): Woda, krochmal i żelazko

Szydełkujemy (7): Na okrągło

Szydełkujemy (8): Proste ćwiczenie

Szydełkujemy (9): Koronka filetowa – dodawanie i ujmowanie kratek

Szydełkujemy (10): Słupek reliefowy

Szydełkujemy (11): Półsłupek reliefowy

Szydełkujemy (12): Ścieg tkany – prosty i efektowny

——————————

Szydełkowanie: obrusy, serwety, serwetki. Wyd. „Diogenes”. Warszawa 2001, s. 67

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: , , , , ,

Komentarze (6)

  1. BeaRta Rękodzieło pisze:

    słodka :), a wzór uniwersalny bo powtarzając go można stworzyć np bieżnik albo obrus

  2. Arachne pisze:

    Właśnie o to mi chodziło, żeby zacząć lekcje szydełkowe od czegoś prostego, ale od razu inspirującego i pomocnego w gimnastyce rękodzielniczej wyobraźni.

  3. zdanowicz w. pisze:

    a gdzie znajdę opis wykonania tych różnych słupków?

  4. matkaodogona pisze:

    A czy może wie Pani jak przetłumaczyć „DK Weight” na język polski? Czy to będzie „Grupa włóczek DK”? „Kategoria włóczek DK”, „Włóczka średniej grubości” czy może jeszcze inaczej to się po polsku oznacza? Będę bardzo wdzięczna za wskazówki!

  5. Arachne pisze:

    Większość producentów stosuje oznaczenia grubości włóczek wg. tej skali: http://www.craftyarncouncil.com/weight.html opracowanej w oparciu o wagę (ang. weight) poszczególnych włóczek. Kategoria DK to włóczki podwójne (skrót od ang. double knit). Więcej na temat oznaczeń włóczek można znaleźć tutaj: http://www.wyszydelkowana.pl/2016/02/etykietywloczek.html

Zostaw ślad po sobie!