Robótkowe cytaty: „Gorące mleko”

Opublikowane w Księga cytatów, Polecam przez dnia 19 lipca 2017 4 komentarze

Księga Cytatów Robótkowych czeka na kolejne wpisy!

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.znak.com.pl

Rose pracowała kiedyś jako bibliotekarka. Ale wkrótce po rozstaniu z mężem zachorowała na trudny do zdiagnozowania paraliż nóg. By szukać medycznej pomocy, wyrusza wraz z niemal uzależnioną od niej córką Sofią do Hiszpanii, gdzie swoją klinikę prowadzi tajemniczy doktor Gómez. Na rozgrzanych andaluzyjskich plażach Sofia poznaje kilka dziwnych osób, które, jak się wkrótce okaże, będą miały spory wpływ na bieg kolejnych zdarzeń. Najbardziej niepokojąca i dwuznaczna okazuje się znajomość z Niemką Ingrid, która szyjąc i haftując próbuje uleczyć swe traumy i gnębiące ją poczucie winy…

[…]

Ingrid mi powiedziała, że odpowiednią nicią może wyszywać na dowolnym materiale – na bucie, pasku, a nawet cienkim metalu i różnych rodzajach plastiku – ale najbardziej lubi pracować w jedwabiu.

– Jest żywy jak ptak – powiedziała. – Muszę go łapać igłą i zmuszać do posłuszeństwa.

Szycie było jej metodą na trzymanie wszystkiego w kupie. Czerpała przyjemność z reperowania czegoś, co wydawało się nie do naprawienia. Często używała szkła powiększającego, żeby znaleźć metodę zszycia rozdarcia ukrytego w splocie. Igła była instrumentem, za którego pomocą myślała, wyszywała wszystko, co wypłynęło na powierzchnię jej umysłu. Przyjęła zasadę, żeby nigdy nie cenzurować słów i obrazów, które jej się objawiają. Tego dnia wyhaftowała węża, gwiazdę i cygaro na dwóch koszulach i spódnicy.

[…]

Całe sterty ubrań ze sklepu retro oczekiwały na przeobrażenie przez jej igłę. Tak samo było w Berlinie, a ostatnio nawiązała współpracę z jakąś osobą z Chin, która przysyłała jej paczki z ubraniami do przerobienia. Interesowała ją przede wszystkim geometria i dlatego studiowała na uniwersytecie, w Bawarii, a igłę najbardziej ceniła za precyzję. Symetria jej nie niewoliła, lecz wyzwalała.

[…]

Deborah Levy: Gorące mleko. Wydawnictwo Znak. Kraków 2017

Zachęcam Was również do lektury pozostałych robótkowych cytatów, a może i całych polecanych przy okazji książek. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie (link tutaj).

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: , ,

Komentarze (4)

  1. Kupiłaś mnie tym wpisem!!! Do stosika „MUSZĘ PRZECZYTAĆ” dokładam i tę pozycję 🙂 Pozdrawiam 🙂

  2. Niesamowite ile potrafi zdziałać igła w odpowiednich rękach 🙂 przyjemnie się czytało ten cytat 🙂

Zostaw ślad po sobie!