Robótkowe cytaty: „Dobry adres to człowiek”

Opublikowane w Księga cytatów, Polecam przez dnia 6 lipca 2016 2 komentarze

Nasza zabawa nadal trwa!

Księga Cytatów Robótkowych czeka na kolejne wpisy!

Nowy cytat w każdą środę!

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.olx.pl

Dziś mam dla Was coś z własnych notatek. Krótki, ale za to trochę plotkarski robótkowy cytat. Pochodzi z mojego ulubionego tomiku felietonów Doroty Terakowskiej, pt. Dobry adres to człowiek. Spośród obfitej, jak na tak szczupłą książeczkę, garści życiowych porad i mądrości, okraszonych charakterystycznym poczuciem humoru autorki, wyłuskałam jej (chwilami nieco traumatyczne) wspomnienia, zamotane wokół dziewiarskich drutów. Przeczytajcie o tym, jak w pewnym momencie dosłownie ocaliły jej życie i dla kogo wydziergała kiedyś aż dwanaście swetrów.

Gdy byłam osobą nieletnią, ojciec i mama torturowali mnie psychicznie, usiłując przekazać cząstkę swojego doświadczenia, które uważałam za zbędne i kretyńskie.

[…]

Trzecim narzędziem tortur były druty do robienia swetrów. Oczka ślizgały się na metalu (plastikowych drutów nikt jeszcze nie wymyślił), w każdym rzędzie gubiłam je i lałam łzy nad tą głupią robotą. Ale gdy w stanie wojennym wyrzucono mnie z dwóch redakcji („Przekrój” i „Gazeta Krakowska”), okazało się, że umiem robić swetry kolorowe jak anielskie skrzydła i że zarabiam lepiej niż jako dziennikarka. Pamiętam do dziś Korę z Maanamu, jak siedzi na moim pniu do ostrzenia kocich pazurów i z ekspresją opowiada, co słychać w stolicy i w ogóle (zrobiłam jej trzy swetry), albo Mártę Mészáros, reżyserkę filmową, żonę Janka Nowickiego (dwanaście swetrów! Márta…? Tapetowałaś nimi ściany…?!). I tak to narzędzie tortur uratowało mnie i moją rodzinę przed śmiercią głodową, bo pracy w zawodzie nikt nie chciał mi dać, a i ja jej nie chciałam.

[…]

Dorota Terakowska: Kretyński dar dla potomstwa. W: Dobry adres to człowiek. Wydawnictwo Literackie. Kraków 2004

Zachęcam Was również do lektury pozostałych robótkowych cytatów, a może i całych polecanych przy okazji książek. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie (link tutaj).

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: ,

Komentarze (2)

  1. Szydełkowa pasja Kaśki pisze:

    Przyznaję, że ten cytat zachęcił mnie do bliższego spotkania z tą książką. Pozdrawiam 🙂

  2. Arachne pisze:

    I o to właśnie mi chodziło! 🙂 Polecam, bo naprawdę książeczka jest warta uwagi. A że gabaryt ma torebkowy, więc do tramwaju/autobusu itp. w sam raz. Pozdrawiam. 🙂

Zostaw ślad po sobie!