Robótkowe cytaty: „Całe zdanie nieboszczyka”

Opublikowane w Księga cytatów, Polecam przez dnia 13 lipca 2016 16 komentarzy

Nasza zabawa nadal trwa!

Księga Cytatów Robótkowych czeka na kolejne wpisy!

Nowy cytat w każdą środę!

a22498c0b0cbe184c05776853f7f40e27628088d

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.pobierajebooki.pl

Dziś będzie mocno intrygujący robótkowy cytat. O tym, do czego, oczywiście poza samym tradycyjnym dzierganiem, może posłużyć szydełko. Zwłaszcza w sytuacjach ekstremalnych. Moje motto, głoszące, iż „szydełkiem można wszystko”, od teraz nabiera zupełnie nowego znaczenia…

Znów sięgamy do klasyki literatury podnoszącej ciśnienie i poziom adrenaliny we krwi. Poniższy fragment pochodzi z książki pt. Całe zdanie nieboszczyka, autorstwa Joanny Chmielewskiej. Na karty naszej Księgi trafia dzięki wprawnemu oku i dobrej pamięci Joanny Hreczycho.

Spoczywałam na tym rozmyślając o owych przedsiębiorczych uciekinierach i, jak zwykle, rysowałam sobie szydełkiem na najbliższym kamieniu. Zawsze mi się lepiej myślało przy rysowaniu, jeszcze w szkole nauczycielki miały o to do mnie pretensje. Narzędzie do rysowania nie miało znaczenia, mógł to być ołówek, pióro, grafion, patyk.

Szydełko ześliznęło się z kamienia i utkwiło w spoinie. Wyszarpnęłam je zniecierpliwiona, wykończyłam ładny wzór geometryczny, po czym dziubnęłam w spoinę dobrowolnie. Pokręciłam nim, zrobiła się ładna, mała dziurka, wyjęłam, dziubnęłam obok.

[…]

Szydełko wchodziło w spoinę jak w masło. Rychło okazało się narzędziem najzupełniej stosownym, godnym polecenia wszystkim więźniom, miało bowiem główkę, która niejako automatycznie wydłubywała nasiąkniętą wodą zaprawę. Gwoździem byłoby trudniej, szydełkiem szło znakomicie.

[…]

Dłubiąc szydełkiem miękką zaprawę odmawiałam dziękczynne modlitwy, że nie dostałam się do zamku wybudowanego z granitu na cemencie portlandzkim albo nie do podziemi, które by otaczał mur cyklopowy. Kamiennego bloku o wadze na przykład dwóch ton nie ruszyłabym z miejsca w żaden żywy sposób. Dziwiło mnie nieco, że temu bufonowi nie przyszło to do głowy. Przecież ten wapień był łamany na drobne, płaskie kamienie, nie większe niż dwie cegły razem, a niekiedy mniejsze niż jedna, nie tylko tutaj, ale we wszystkich zamkach w okolicy. Sposób budowania z wapienia powinien być chyba powszechnie znany? Prawdopodobnie nie miał zielonego pojęcia o robótkach ręcznych i kłąb białego acrylu nie skojarzył mu się z posiadaniem przeze mnie szydełka.

[…]

Joanna Chmielewska: Całe zdanie nieboszczyka. Alfa. Warszawa 1988

Zachęcam Was również do lektury pozostałych robótkowych cytatów, a może i całych polecanych przy okazji książek. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie (link tutaj).

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: ,

Komentarze (16)

 1. Urszula Kanik pisze:

  No jak mogłam zapomnieć… Ostatnio zastanawiałam się, gdzie spotkałam temat szydełka czy drutów i ta książka zupełnie wyleciała mi z głowy, a książki Chmielewskiej przeczytałam wszystkie, niektóre nawet kilka razy.

 2. Arachne pisze:

  Niestety, pamięć ludzka jest okrutnie zawodna. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nie czytałam książek Joanny Chmielewskiej. Wiem, wiem, czym prędzej muszę to nadrobić! 😉

  • Urszula Kanik pisze:

   Twórczość Chmielewskiej jest specyficzna, ale ja lubię ten humor. Najlepsze są najstarsze książki (poza „Klinem” który mi jakoś nie podpasował). A „Lesia” mogę czytać na okrągło 😉

   • Arachne pisze:

    Ja na razie znam tylko „Lesia” i to nie z lektury, a z odsłuchu (e-booka), ale mój mąż zna dobrze twórczość Joanny Chmielewskiej i jest podobnego zdania, że jej pierwsze powieści są najlepsze.

 3. Gawra Stefana pisze:

  O, i jest nawet kłębek i szydełko na okładce.

 4. Arachne pisze:

  Właśnie dlatego wybrałam to wydanie. 🙂

 5. Beata Siwirska pisze:

  Kultowa książka. 😀

 6. Lubię środowe „cytaty”. Jeden z tomów „Agata Raisin i…” też by tutaj pasował, ale muszę przeglądnąć który 🙂

 7. Arachne pisze:

  Miło mi. 🙂 Cieszę się, że zabawa się rozkręca. Będę wdzięczna za namiary na kolejny robótkowy cytat. 🙂

 8. Jedna z moich ulubionych książek 😉 Płakałam przy niej ze śmiechu 😉

 9. Arachne pisze:

  No proszę, ile wspomnień i pozytywnej energii wywołałam jednym cytatem… 🙂

 10. Szydełkowa pasja Kaśki pisze:

  Uwielbiam Chmielewską! Muszę od nowa przeczytać wszystkie Jej książki, zawsze się przy nich ubawiłam do łez. 🙂

 11. Arachne pisze:

  Tak zachwalacie, że i na mnie wreszcie przyjdzie pora… 😉 Zwłaszcza, że urlop blisko! 🙂

 12. Bożena Iwaniec pisze:

  Szydełko zawsze się może przydać 🙂

 13. Arachne pisze:

  Dokładnie. W każdej sytuacji. 🙂

Zostaw ślad po sobie!