Szydełkujemy (8): Proste ćwiczenie

Opublikowane w Jak zrobić, Kursy, Szydełkowanie przez dnia 28 listopada 2014 0 komentarzy

Choć świat za oknem nieuchronnie zmierza ku zimie, a na wielu robótkowych blogach królują już świąteczne ozdoby, ja jeszcze na moment pozostanę w jesiennym klimacie. W poprzednim wpisie obiecałam bowiem podsunąć prosty pomysł na wykorzystanie umiejętności klasycznego dziergania po okręgu. Wzór na jesienny liść, który widzicie poniżej, jest bardzo łatwy. W sam raz do samodzielnego przećwiczenia znanych już technik i oczek.

Szydełkowy liść - schemat

Szydełkowy liść – schemat pochodzi ze strony http://fascinata.blox.pl

Zaczynamy od 8 oczek łańcuszka początkowego. Schemat co prawda sugeruje 5 oczek, ale to może nie wystarczyć, zwłaszcza osobom, które zazwyczaj dziergają bardzo ściśle. Następnie wykonujemy 20 pojedynczych słupków w okręgu, tak, jak to już pokazywałam w poprzedniej lekcji. Dalej dziergamy zgodnie ze schematem. Podpowiem jeszcze tylko, że te dłuższe, na przemian czarne i różowe pionowe kreski, to również są słupki pojedyncze. Na koniec cały liść obrzucamy półsłupkami. Uwaga na ogonek! Wykonujemy go w ostatnim okrążeniu. Najpierw robimy podstawę z 13 oczek łańcuszka. Następnie dodajemy 2 oczka łańcuszka, który zastępuje pierwszy słupek. Potem kolejno dziergamy 4 słupki pojedyncze, 5 półsłupków i 3 oczka ścisłe. Ostatnie z nich zamyka całą robótkę.

Jesienna przytulanka

Jesienna przytulanka

A tak wygląda mój szydełkowy liść. Ozdobiłam nim małą jesienną poduszeczkę. Ale ten motyw można wykorzystać w rozmaitych wariantach. Kilka połączonych liści może stworzyć serwetę o dowolnych wymiarach. Można je również naszyć na sweter, szal lub torebkę. Albo wykorzystać w każdy inny sposób, jaki tylko przyjdzie Wam do głowy. Życzę dobrej zabawy i zmykam między szydełka, motki, koraliki itp., bo pomysły na świąteczne drobiazgi wprost pulsują mi w głowie i bardzo chcą już się zmaterializować. Efekty tego „twórczego szału” pewnie wkrótce się tu pojawią.

Aby przypomnieć sobie pozostałe lekcje zajrzyj tutaj:

Szydełkujemy (1): Odrobina teorii

Szydełkujemy (2): Nici, włóczki, szydełka i inne

Szydełkujemy (3): Pierwsze oczka

Szydełkujemy (4): Koronka filetowa

Szydełkujemy (5): Skróty, symbole, opisy, schematy

Szydełkujemy (6): Woda, krochmal i żelazko

Szydełkujemy (7): Na okrągło

Szydełkujemy (9): Koronka filetowa – dodawanie i ujmowanie kratek

Szydełkujemy (10): Słupek reliefowy

Szydełkujemy (11): Półsłupek reliefowy

Szydełkujemy (12): Ścieg tkany – prosty i efektowny

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: , , ,

Zostaw ślad po sobie!