Szydełkujemy (7): Na okrągło

Opublikowane w Jak zrobić, Kursy, Szydełkowanie przez dnia 10 października 2014 0 komentarzy

Już nawet nie chcę sobie przypominać, jak dawno temu odbyła się ostatnia lekcja mojego kursu… Zgodnie z obietnicą, w kolejnej miał pojawić się przegląd książek i czasopism dotyczących twórczości szydełkowej. Chciałam podejść do sprawy ambitnie i jak najrzetelniej zrecenzować zawartość własnej dziewiarskiej półki. Ale ciągle nie mogłam na dobre się za to na zabrać. Prace wciąż są w toku, więc by już nie przedłużać owej nieplanowanej przerwy, na razie omińmy ten temat i czym prędzej zabierzmy się za coś praktycznego.

Wykonujemy łańcuszek początkowy

Wykonujemy łańcuszek początkowy

Oprócz szydełkowej koronki filetowej, której wykonanie już ćwiczyliśmy, istnieje typ tzw. koronki klasycznej. Większość dzierganych w tej technice prac, jeśli nawet nie ma ostatecznie okrągłego kształtu, zaczyna się od szeregu oczek biegnących po okręgu. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym pierwszym okrążeniem.

Przeciągamy nitkę przez pierwsze i ostatnie oczko łańcuszka

Aby rozpocząć takie klasyczne okrążenie, należy najpierw wykonać odpowiednią ilość oczek łańcuszka początkowego. Uniwersalna długość takiego łańcuszka to osiem oczek. Pomieści on od ośmiu aż do dwudziestu czterech oczek okrążenia. Wszystko zależy oczywiście od grubości nici i szydełka, oraz od tego, jak ściśle lub jak luźno szydełkujemy.

Zamykamy łańcuszek w kółeczko

Zamykamy łańcuszek w kółeczko

Następnie wkłuwamy szydełko w pierwsze oczko łańcuszka, zaraz za węzełkiem początkowym. Nabieramy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez pierwsze i ostatnie oczko łańcuszka, zamykając go w kółeczko.

Wykonujemy półsłupek owijający

Wykonujemy półsłupek owijający

Aby zasłonić miejsce łączenia i wykonać efektowną podstawę pierwszych oczek okrążenia, wkładamy szydełko w środek kółeczka i przeciągamy nitkę, robiąc pętelkę. Jeszcze raz nabieramy nitkę na szydełko, tym razem przeciągając ją przez obie pętelki, jakie mamy na szydełku, robiąc w ten sposób półsłupek owijający łańcuszek pierwotny.

Dwa oczka łańcuszka zastępczego

Dwa oczka łańcuszka zastępczego

Nasze okrążenie wykonamy słupkami pojedynczymi. W tym celu robimy dwa oczka łańcuszka zastępczego, na podstawie z wykonanego uprzednio półsłupka. Jeśli wzór robótki nakazuje wykonanie pierwszego okrążenia półsłupkami, robimy wówczas jedno oczko łańcuszka zastępczego. Jeżeli potrzebujemy podwójnych słupków, to wykonujemy trzy oczka zastępcze. Gdyby zaszła potrzeba wykonania słupków wielokrotnych (trzy, cztery lub więcej razy nawiniętych, co w praktyce zdarza się rzadziej), wtedy robimy odpowiednią ilość oczek (zawsze o jedno oczko łańcuszka zastępczego więcej, niż ilość nawinięć przy wykonaniu słupka).

Okrążenie słupkami pojedynczymi

Okrążenie słupkami pojedynczymi

Kolejne słupki okrążenia wykonujemy w zwykły sposób, tyle, że nie wkłuwamy szydełka w oczka łańcuszka początkowego, a wkładamy je w środek kółeczka. Jeśli mamy do wykonania 12, 16 lub więcej oczek, dobrze jest co cztery oczka delikatnie pociągnąć te, które już wykonaliśmy w kierunku do siebie, czyli do początku robótki. Wtedy oczka przesuną się i ścisną na okręgu, robiąc miejsce kolejnym, dzięki czemu okrążenie wyjdzie równe i gładkie.

Zamknięcie oczkiem ścisłym

Zamknięcie oczkiem ścisłym

Aby zakończyć pierwsze okrążenie, wkłuwamy szydełko w główkę pierwszego słupka, czyli w ostatnie oczko łańcuszka zastępczego. Następnie przeciągamy nabraną na szydełko nitkę przez to oczko oraz pętelkę powstałą po wykonaniu ostatniego słupka okrążenia. Zrobione w ten sposób oczko ścisłe estetycznie zamyka nam okrążenie i pozwała przejść do następnego. W kolejnej lekcji, na przykładzie prostego jesiennego wzoru, pokażę, jak można wykorzystać nasze klasyczne okrążenie.

 Aby przypomnieć sobie pozostałe lekcje zajrzyj tutaj:

Szydełkujemy (1): Odrobina teorii

Szydełkujemy (2): Nici, włóczki, szydełka i inne

Szydełkujemy (3): Pierwsze oczka

Szydełkujemy (4): Koronka filetowa

Szydełkujemy (5): Skróty, symbole, opisy, schematy

Szydełkujemy (6): Woda, krochmal i żelazko

Szydełkujemy (8): Proste ćwiczenie

Szydełkujemy (9): Koronka filetowa – dodawanie i ujmowanie kratek

Szydełkujemy (10): Słupek reliefowy

Szydełkujemy (11): Półsłupek reliefowy

Szydełkujemy (12): Ścieg tkany – prosty i efektowny

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: , ,

Zostaw ślad po sobie!