Szydełkujemy (11): Półsłupek reliefowy
Zgodnie z obietnicą, wieńczącą poprzednią lekcję, dziś zajmiemy się trójwymiarową, reliefową wersją półsłupków. Oczka te mają podobne zastosowanie, jak słupki reliefowe, ale dają gęstszy i mocniejszy, sztywniejszy splot, analogicznie, jak w przypadku porównania zwykłych słupków i półsłupków.
Dokładnie tak, jak w przypadku słupków reliefowych, w pracach prostokątnych i kwadratowych, ponieważ odwracamy je po ukończeniu każdego rzędu, aby osiągnąć lepszy efekt, warto wykonywać oczka reliefowe w co drugim rzędzie albo w odstępach o parzystej liczbie rzędów. Można co prawda wykonywać półsłupki reliefowe w każdym kolejnym rzędzie, ale wtedy poprzeczne warkocze zagęszczą się lub pojawią się po obu stronach robótki. Problemu tego nie mamy w pracach okrągłych i owalnych. Do wykonywania kolejnych okrążeń nie musimy odwracać robótki, więc wszystkie „reliefy” mamy po jednej stronie. Niezależnie od kształtu naszej robótki, pierwszy rząd lub okrążenie wykonujemy zwykłymi półsłupkami i dopiero na nim możemy już zacząć dziergać same półsłupki reliefowe.
Aby wykonać półsłupek reliefowy wkłuwany od przodu (nakładany na prawo), wkłuwamy szydełko za półsłupkiem poprzedniego rzędu, tak, by półsłupek znalazł się przed szydełkiem, a nitka, którą przeciągniemy, owinęła jego górną część. Następnie przeciągamy nitkę. Na szydełku mamy dwie pętelki. Nabieramy nitkę na szydełko, po czym przeciągamy ją przez obie pętelki, identycznie, jak przy wykonywaniu zwykłego, płaskiego półsłupka. I gotowe! Prawda, że to w sumie nic trudnego?
Natomiast dziergając półsłupek reliefowy wkłuwany od tyłu (nakładany na lewo), tym razem wkłuwamy szydełko od tyłu do przodu, przed półsłupkiem w rzędzie poniżej, tak, by ów półsłupek znalazł się za szydełkiem. Przeciągamy nitkę, która znów owija górę półsłupka, ale w odwrotnym niż poprzednio kierunku, tworząc widoczną pętelkę. Dalej postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku zwykłego półsłupka. Na szydełku mamy więc znów dwie pętelki. Nabieramy zatem nitkę na szydełko, następnie przeciągamy ją przez obydwie pętelki. I nasz półsłupek reliefowy jest już gotowy!
Na koniec jeszcze rzut oka na prawą i lewą stronę robótki, wykonywanej półsłupkami reliefowymi, wkłuwanymi odpowiednio od przodu i od tyłu. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku słupków reliefowych, oba warianty półsłupków reliefowych są niejako swoim wzajemnym przeciwieństwem. Prawa strona pracy wydzierganej półsłupkami reliefowymi wkłuwanymi od przodu wygląda prawie tak samo, jak lewa strona robótki wykonanej półsłupkami reliefowymi wkłuwanymi od tyłu i na odwrót. Różnicę dobrze widać dopiero, gdy spojrzymy na półsłupki z poprzedniego rzędu.
Podczas następnej lekcji nie rozstaniemy się jeszcze z półsłupkami. Powrócimy jedynie do ich klasycznej, płaskiej wersji. Pokażę Wam, jaki ciekawy efekt można osiągnąć, wykorzystując jedynie te dwa najprostsze, podstawowe typy oczek szydełkowych. Zapraszam Was i do zobaczenia!
Aby przypomnieć sobie pozostałe lekcje zajrzyj tutaj:
Szydełkujemy (1): Odrobina teorii
Szydełkujemy (2): Nici, włóczki, szydełka i inne
Szydełkujemy (3): Pierwsze oczka
Szydełkujemy (4): Koronka filetowa
Szydełkujemy (5): Skróty, symbole, opisy, schematy
Szydełkujemy (6): Woda, krochmal i żelazko
Szydełkujemy (8): Proste ćwiczenie
Szydełkujemy (9): Koronka filetowa – dodawanie i ujmowanie kratek
Szydełkujemy (10): Słupek reliefowy
Szydełkujemy (12): Ścieg tkany – prosty i efektowny
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!
Dziękuję ślicznie za lekcję z całego serducha❤ sa przejrzyste i zrozumiałe. Serdecznie☺ pozdrawiam.
Dziękuję bardzo za pochwałę i cieszę się ogromnie, że mój kurs jest zrozumiały i przydatny. 🙂
Pozdrawiam serdecznie. 🙂
Nie jestem początkująca, ale nigdy nie dziergałam reliefami. Całe życie człowiek się czegoś uczy 😉
Dokładnie. I warto zawsze być otwartym na nową wiedzę. Ja też późno o nich usłyszałam.
Świetny kursik 🙂 Na pewno niejednej osobie się przyda 🙂
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Dziękuję. 🙂 Mam nadzieję, że tak. Również pozdrawiam ciepło. 🙂