Szydełkujemy (10): Słupek reliefowy

Opublikowane w Jak zrobić, Kursy, Szydełkowanie przez dnia 19 kwietnia 2016 0 komentarzy

Oprócz tradycyjnych, płaskich wersji podstawowych oczek szydełkowych (sposób wykonania możecie przypomnieć sobie klikając tutaj) istnieją również ich warianty „trójwymiarowe”. Takie oczka nazywane bywają patentowymi, przestrzennymi, wypukłymi bądź wklęsłymi, lub właśnie reliefowymi. Używane są przede wszystkim do dziergania większych prac, z grubszych włóczek, np. pledów, narzut, poszewek na poduszki, ale także dywanów i chodników, puf, koszyków, pudełek czy osłonek na wazony lub doniczki. Mogą również jeszcze bardziej urozmaicić robótki wykonywane z łączonych elementów o różnych kształtach i kolorach.

Dziś zajmiemy się najczęściej używanym spośród nich, czyli słupkiem reliefowym. Wykonuje się go bardzo podobnie jak zwykły słupek. Różnica polega jedynie na miejscu wkłucia szydełka i kierunku przeciągnięcia nitki. I tu słupki reliefowe dzielą się na dwa rodzaje: wkłuwane od przodu i od tyłu.

Jak to za chwilę zobaczycie na zdjęciach, dzierganie słupków reliefowych wzbogaca robótkę po jednej stronie o dodatkowy, wyraźnie wypukły, warkoczowy ścieg. W pracach prostokątnych i kwadratowych, ponieważ odwracamy je po ukończeniu każdego rzędu, aby osiągnąć lepszy efekt, warto wykonywać oczka reliefowe w co drugim rzędzie albo w odstępach o parzystej liczbie rzędów. Można również oczywiście wykonywać słupki reliefowe w każdym rzędzie, ale wtedy poprzeczne warkocze zagęszczą się lub pojawią się po obu stronach robótki. Problemu tego nie mamy w pracach okrągłych i owalnych. Do wykonywania kolejnych okrążeń nie musimy odwracać robótki, więc wszystkie „reliefy” mamy po jednej stronie. Niezależnie od kształtu naszej robótki, pierwszy rząd lub okrążenie wykonujemy zwykłymi słupkami i dopiero na nim możemy zacząć dziergać słupki reliefowe.

Słupek reliefowy wkłuwany od przodu (nakładany na prawo)

Wkłuwamy szydełko od przodu do tyłu…

…tak, aby szydełko przeszło za słupkiem

Aby wykonać pojedynczy słupek reliefowy wkłuwany od przodu (nakładany na prawo), należy raz nawinąć nitkę na szydełko i wkłuć je za słupkiem poprzedniego rzędu, w taki sposób, by słupek  znalazł się przed szydełkiem, a nitka, którą przeciągniemy, owinęła jego górną część. Następnie przeciągamy nitkę. Na szydełku mamy trzy pętelki. Znów nabieramy nitkę na szydełko, po czym przeciągamy ją przez pierwsze dwie pętelki. Pozostają nam na szydełku jeszcze dwie ostatnie pętelki. Ponawiamy czynność, przeciągając przez nie nitkę, czyli postępując dokładnie tak, jak gdybyśmy wykonywali zwykły słupek.

Słupek reliefowy wkłuwany od tyłu (nakładany na lewo)

Wkłuwamy szydełko od tyłu do przodu…

…tak, by szydełko przeszło przed słupkiem

Tak to wygląda od tyłu, czyli na lewej stronie

Wykonując pojedynczy słupek reliefowy wkłuwany od tyłu (nakładany na lewo) znów nawijamy nitkę na szydełko, ale tym razem wkłuwamy je od tyłu do przodu, przed słupkiem w rzędzie poniżej, tak, by słupek znalazł się za szydełkiem. Przeciągamy nitkę, która znów owija górę słupka, ale w odwrotnym niż poprzednio kierunku, tworząc widoczną pętelkę. Dalej postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku zwykłego słupka. Na szydełku mamy znów trzy pętelki. Nabieramy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez pierwsze dwie pętelki. Pozostają nam na szydełku dwie pętelki. Ponawiamy czynność i przeciągamy przez nie nitkę.

 W analogiczny sposób wykonujemy obie wersje wielokrotnych (podwójnych, potrójnych itp.) słupków reliefowych, pamiętając oczywiście o odpowiedniej liczbie nawinięć nitki na szydełko.

Słupek wkłuwany od przodu – prawa strona

Słupek wkłuwany od przodu – lewa strona

A tak wygląda prawa i lewa strona robótki, wykonywanej słupkami reliefowymi, wkłuwanymi odpowiednio od przodu i od tyłu. Jak być może już zauważyliście, oba warianty słupków reliefowych są tak naprawdę swoim wzajemnym przeciwieństwem. Prawa strona pracy wydzierganej słupkami reliefowymi wkłuwanymi od przodu wygląda więc prawie tak samo, jak lewa strona robótki wykonanej słupkami reliefowymi wkłuwanymi od tyłu i na odwrót. Różnicę widać dopiero gdy spojrzymy na słupki poprzedniego rzędu.

Słupek wkłuwany od tyłu – prawa strona

Słupek wkłuwany od tyłu – lewa strona

W następnej części kursu zajmiemy się nieco rzadziej od słupka używanym, choć nie mniej dekoracyjnym wariantem oczka reliefowego, czyli półsłupkiem reliefowym.

Aby przypomnieć sobie pozostałe lekcje zajrzyj tutaj:

Szydełkujemy (1): Odrobina teorii

Szydełkujemy (2): Nici, włóczki, szydełka i inne

Szydełkujemy (3): Pierwsze oczka

Szydełkujemy (4): Koronka filetowa

Szydełkujemy (5): Skróty, symbole, opisy, schematy

Szydełkujemy (6): Woda, krochmal i żelazko

Szydełkujemy (7): Na okrągło

Szydełkujemy (8): Proste ćwiczenie

Szydełkujemy (9): Koronka filetowa – dodawanie i ujmowanie kratek

Szydełkujemy (11): Półsłupek reliefowy

Szydełkujemy (12): Ścieg tkany – prosty i efektowny

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: , ,

Zostaw ślad po sobie!