Szydełkujemy (1): Odrobina teorii
W pierwszym, powitalnym poście pisałam, że oprócz prezentowania na blogu swych prac, w miarę możliwości będę również dzielić się tutaj swoją wiedzą i umiejętnościami. I dotrzymuję danego słowa. Na początek oczywiście zajmę się tematem, który pasjonuje mnie najbardziej, czyli szydełkowaniem. W kilku lekcjach spróbuję więc zmieścić wszystko to, co moim zdaniem należy wiedzieć, aby móc cieszyć się własną szydełkową twórczością. No to zaczynamy!
Szydełkowanie jest jedną z najprostszych, a zarazem najefektowniejszych technik rękodzielniczych. Znając zaledwie kilka podstawowych rodzajów oczek da się wydziergać nieomal wszystko, co tylko podpowie nam twórcza wyobraźnia. Dom można udekorować nie tylko tradycyjnymi koronkowymi serwetkami. Ażurowe obrusy, firanki, kapy na łóżka, ozdobne poszewki na poduszki, zarówno białe czy ecru, jak i te bajecznie kolorowe, stworzą niepowtarzalny i pełen ciepła klimat rodzinnego gniazda. Coraz modniejsze stają się szydełkowe ubrania, projektowane również przez największych kreatorów mody. Zwłaszcza teraz, gdy zimno i szaro, barwne ciepłe swetry, szale i czapki, kominy, rękawiczki oraz poncha ogrzeją i poprawią nastrój. Zaś samo machanie szydełkiem może stać się skutecznym sposobem na jesienno-zimową chandrę. Własnoręcznie wydziergane drobiazgi i biżuteria doskonale sprawdzą się w roli prezentów na każdą okazję, w tym również jako podarunki świąteczne. A dzieci zapewne ucieszą dziergane ubranka i zabawki. Szydełkowanie może stać się także prawdziwą sztuką, zdobiącą w nieoczekiwany sposób zarówno galerie, jak i szeroko pojętą przestrzeń miejską.
No dobrze, łatwo powiedzieć, ale jak się do tego zabrać? Jeśli nie mamy w rodzinie skarbu w postaci szydełkującej mamy, babci czy cioci, musimy poszukać wiedzy u innych źródeł. I tu jest w czym wybierać. Niemal każda poświęcona szydełkowaniu książka, jaką można znaleźć w księgarni lub bibliotece, zaczyna się od krótkiego wprowadzenia w technikę dziergania. Znacznie więcej informacji można znaleźć w Internecie. Na wielu stronach i blogach szydełkowych zamieszczane są instrukcje dla początkujących, a ich gospodynie chętnie służą pomocą i radą. Bardzo przydatne mogą być również publikowane na YouTube filmiki, zarówno w języku polskim, jak i w angielskim lub np. hiszpańskim. Sposobem na rozpoczęcie przygody z szydełkiem w ręku są również organizowane lokalnie kursy lub spotkania członków klubów szydełkowych, przede wszystkim w miejscowych domach kultury, ewentualnie w bibliotekach. By móc doskonalić już zdobyte umiejętności i wymieniać doświadczenia warto zarejestrować się na forum szydełkowym lub ogólnie rękodzielniczym, albo przyłączyć się do którejś z licznych tematycznych grup społecznościowych na Facebooku.
Tyle wiedzy teoretycznej na dziś. W ramach pracy domowej polecam wszystkim zainteresowanym zajrzenie na strony podlinkowane w tekście lekcji. A już wkrótce opowiem o tym, jak dobierać nici, szydełka oraz pierwsze wzory, czyli przejdziemy wreszcie do upragnionej praktyki.
Aby przypomnieć sobie pozostałe lekcje zajrzyj tutaj:
Szydełkujemy (2): Nici, włóczki, szydełka i inne
Szydełkujemy (3): Pierwsze oczka
Szydełkujemy (4): Koronka filetowa
Szydełkujemy (5): Skróty, symbole, opisy, schematy
Szydełkujemy (6): Woda, krochmal i żelazko
Szydełkujemy (8): Proste ćwiczenie
Szydełkujemy (9): Koronka filetowa – dodawanie i ujmowanie kratek
Szydełkujemy (10): Słupek reliefowy
Szydełkujemy (11): Półsłupek reliefowy
Szydełkujemy (12): Ścieg tkany – prosty i efektowny
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!
Tagi: kurs szydełkowy, szydełkujemy