Imieninowa filcowa sowa

Opublikowane w Inne techniki przez dnia 6 września 2018 0 komentarzy

Do solenizantki Anny, dla której była przeznaczona, tytułowa filcowa sowa pofrunęła jeszcze w lipcu. A że u mnie ostatnio wszystko dzieje się w nieco zwolnionym tempie, dlatego i poświęcony jej wpis na blogu pojawia się ze sporym opóźnieniem. Biblioteczną, a właściwie sowią opowiastkę czas zacząć…

W większości dawnych kultur i ich mitologii sowa była uznawana za mroczny symbol zła, nieszczęścia i śmierci. Tylko starożytni Grecy w specyficznym sowim spojrzeniu (sowy jako jedyne ptaki mają oczy umieszczone z przodu, a nie po bokach głowy) i zdolności poruszania się w ciemności widzieli atrybut mądrości oraz rozwagi. Takie właśnie postrzeganie tych tajemniczych ptaków przeniknęło z czasem do masowej wyobraźni i ikonografii. Stylowe sowy pojawiły się m.in. na szyldach księgarni lub bibliotek.

Tak się złożyło, że zarówno ja, jak i wspomniana solenizantka, jesteśmy bibliotekarkami, więc sowa to jest nasz zawodowy „totem”. A żeby było ciekawiej, pani Ania upodobała sobie niezwykłych latających łowców również całkiem prywatnie. Imieniny stały się dobrą okazją do zasilenia jej sowich zbiorów.

Wybór padł na bardzo książkowy drobiazg, czyli na ozdobną zakładkę. Na górnym końcu szerokiej, srebrzystej satynowej wstążki przycupnęła mała szaro-niebieska sówka. Powstała z wyciętych według szablonu skrawków samoprzylepnego filcu. Plastikowe ruchome oczka zostały przyklejone. Od siebie dodałam jeszcze miniaturowy kwiatek za sowim „uchem” oraz ogonek, którego niestety nie widać za zdjęciach. Moim autorskim pomysłem jest również drugi kwiatek na dolnym końcu wstążki-zakładki.

Sesja zdjęciowa odbyła się dosłownie w ostatniej chwili, tuż przed zapakowaniem prezentowej sowy. W tle pozowało kilka starych książek o niewielkim formacie (tzw. szesnastki), dlatego zwinęłam część wstążki, dość długiej, by zakładka mogła „obsłużyć” tomy różnej, w tym także albumowej wielkości.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi: , ,

Zostaw ślad po sobie!