Złota jesień zatrzymana w lustrze

Opublikowane w Decoupage przez dnia 31 października 2017 0 komentarzy

Chociaż za oknem moje ulubione, ciepłe, jesienne barwy powoli, lecz nieuchronne gasną, jak co roku spróbowałam uchwycić je i zatrzymać nieco dłużej. Jednak tym razem nie za pomocą szydełka i nici lub włóczek, ale ucząc się techniki zdobniczej decoupage, znanej dotychczas jedynie w teorii.

Tak przy okazji, nie wiem, czy wiecie, że dawno, dawno temu wymyśliły ją wędrowne ludy z dalekiej Syberii. Potem bardzo spodobała się Chińczykom, którzy ozdabiali nią kruche papierowe lampiony. Aż wreszcie na kupieckich żaglowcach zawędrowała do Europy, którą w XVIII wieku ogarnął prawdziwy szał oklejania i dekorowania. Niestety, oprócz ozdobnych papierów, pod nożyczki poszły wówczas również fragmenty prawdziwych, malowanych na płótnie obrazów! Nierzadko dość cennych…

W kolejnych stuleciach decoupage stosowano w produkcji imitacji orientalnych mebli. Zainteresowali się nim również artyści, np. Pablo Picasso i Henri Matisse. A u progu nowego milenium, opuściwszy dwory i pracownie, znów stał się modny i raz jeszcze demokratycznie dostępny dla wszystkich.

Ja miałam sposobność pobawić się papierowymi wycinankami (a dokładniej techniką serwetkową) podczas warsztatów rękodzielniczych, co jakiś czas organizowanych w bibliotece, w której na co dzień pracuję. Kwadratowe lustro z Ikei (model Malma), oprawione w szeroką, płaską białą ramę, okleiłam skrawkami serwetek z motywem liści w odcieniach rdzy, dojrzałej dyni i oberżyny, rozrzuconych na delikatnie patynowanym tle. Kilka warstw lakieru zabezpieczyło całość i dodało nieco połysku.

Parę robótek w jesiennym nastroju cierpliwie czeka na dokończenie. Mam nadzieję, że niedługo będę mogła coś tutaj pokazać, zanim wezmę się za „produkcję” świątecznych prezentów i dekoracji. A na jakim etapie Wy jesteście? W Waszych pracowniach królują wciąż barwy, smaki lub zapachy jesieni, czy może goszczą w nich już całkiem zimowe klimaty? Jeszcze październik, czy już grudzień?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz go polubić, skomentować i/lub polecić znajomym. Dziękuję!

Tagi:

Zostaw ślad po sobie!